קולטי אדים

קולטי אדים

קולטי אדים הם פתרון אסתטי וחדשני לאתגר ישן ומוכר. קולטי אדים נועדו לדבר אחד ספציפי- לקלוט אדים ועשן.

בין אם הבישול שלנו הלך לא כל כך טוב ויוצא ממנו עשן בגלל שהאוכל נשרף או שהבישול שלנו בסדר גמור אבל כמות האדים שיוצרת ממנו היא מעל ומעבר למה שרצוי שיהיה בתוך חדר, קולטי אדים באים לעזרה.

אדים הם לא דבר רצוי. אדים הם עניים של מים שעשויים להיספג כמעט בכל דבר בסביבה הביתית בכלל ובסביבה המטבחית בפרט. דבר זה לא רצוי כשלעצמו כי על מקומות ספוגים מים מתפתח עובש, תרביות חיידקים ונוצרים כתמי לחות- כל אלה לא תורמים להיגיינה הכללית ולמראה של המקום, על אחת כמה וכמה במקום שמשתמשים בו באוכל והוא רגיש במיוחד לדברים שכאלה (האוכל שאנחנו אח"כ מכניסים לתוך הגוף שלנו).

 מכיוון שאנחנו רוצים לשמור על מקום היגייני בשביל לבשל בו ולהכין בו את האוכל, קולטי אדים עשויים להיות פתרן די טוב ויעיל- הם מאפשרים לנו אפילו לעשות טעויות בלי לחשוב שזה עשוי להיות משמעותי- הם קולטים את הריחות הרעים והעשן אחרת היו מפוזרים בתוך הבית ומוציאים אותם ישירות החוצה. אולי זה מוכר לנו בתור ילדים מהמאווררים הקטנים שהיו נהוגים בבתים מעל הכיריים והיו מוציאים (לא בצורה מוצלחת במיוחד אני חייב לציין אבל עדיין במידה סבירה למדי) את כל העשן והאדים מהבישולים. בתור ילדים אולי הייתה לנו האפשרות לגדול בתוך בית עם בריזת אוויר וזרימה טובה, אבל בעיקר בטבע העירוני שנמצא בערים גדולות בימינו יש הרבה אוויר עומד וכך חלונות שאחרת הי מוציאים את העשן והאוויר בצורה טבעית ע"י זרימת אוויר עכשיו לא מתפקדים ובמקרה הטוב האדים והעשן מחלחלים החוצה מעט בכל פעם, מה שמאפשר להם להיספג יותר בקלות על הקירות של הבית וליצור מחנק בתוך הבית לכל יושביו.

 עבור אלה מאיתנו שיש להם קשיים בנשימה, אדים גם הם לא דבר רצוי- לחות עשויה ליצור קשיים בנשימה, במיוחד לאלה שיש להם כבר קשיים. אז נכון, ישנם רופאים שטוענים שלחות עשויה דווקא לפתור חלק מהבעיות הנשימה, אבל מזמן למדתי על בשרי שרופאים לא תמיד צודקים. בתור בנאדם עם בעיות נשימה בתור ילד, היה לי מאוד קשה כשהרופאים המליצו על מכשיר אדים בתוך החדר- זה לא שימש אותי אלא רק יצר יותר בצקות והקשה עליי עוד יותר.

 קולטי אדים נועדו לדבר אחד פשוט- להוציא את כל האדים והעשן הלא רצויים מחוץ לבית, כמה שיותר מהר וכמה שיותר ביעילות (זה אומר כמה שיותר עשן ואדים החוצה). קולטי אדים משמשים גם כאלמנט עיצובי למטבח, במיוחד בגלל שהם נעשו כל כך נפוצים בסביבה המטבחית בימינו