קביעת תקציב למטבח

כאשר אנו מבקשים לקבוע תקציב מסודר עיבור המטבח שלנו, ישנן מספר דרכים לעשות זאת. העיקרית והיעילה ביותר מתוכן היא פשוט לפרוט את המטבח שלכם לפרטים – מהריצוף ועד התקני הקירוי והשיש, לבדוק עלויות של כל רכיב, לסכם ולבצע את התחשיב העולה מכך. זה נכון שיש לעתים הבדל בין המחיר לעלות הייצור וזה עלול לתסכל לא פעם, אבל כשהמיסוי על סחורות גבוה אין לבתי המכר מנוס למכור ביוקר את הסחורות, ולכן על מנת שבכל זאת ימוזערו נזקי הקנייה, חשוב לבחון מהו טווח הרכיבים של כל רכיב במטבח – בארץ, להגיע למסקנה אודות מחיר ממוצע, ולסכם באמצעותו את טבלת המחירים הכוללת.
 
ריצוף המטבח
 
ריצוף אשר נבחר למטבח יכול להכיל אלמנטים החל מעצים טבעיים יוקרתיים כמו איפאה, קומרו, טיק, וכד', ועד לריצוף אבן המתבסס על קרמיקה, שיש או גרניט. במקרה הראשון יש לוודא שהעצים מצופים בלמינציה או פורמייקה, וצבועים בשכבת פולימר חזקה ועבה במיוחד להגנה משברים, סדקים ומפגעים. בהינתן שחומרי  הריצוף שלכם הם חומרי אבן, מומלץ לוודא מהי הרגישות של כל שיש: מי רגיש למכות יבשות ומי לא, והאם יש רכיב שרגיש גם למים ושינויי טמפרטורה (כמובן שאותו לא מומלץ לבחור שישמש כריצוף המטבח שלכם). כך, למשל, גרניט – שרגיש למכות יבשות, וטראסו שאינו רגיש לכך – מתאימים שניהם לשמש כריצוף למטבח, אך רזינה – שהיא אבן שרגישה לשינויי טמפרטורה ועלולה להיסדק או להתפורר כתוצאה מהם – לא מתאימה לריצוף מטבח. במקרה הטוב, היא תשמש כרכיב לעיטור ריצוף קיים בחדר היבש או בסלון.
 
בדרך כלל, מחיר של פרקט עמיד המתאים למטבח יקר – ולא מצדיק את מחירו בהרבה מן המקרים כי זה לא רק התשלום, אלא גם התחזוקה, הניקיון והצביעה שיהיו למנת חלקכם אחר כך. חסכוני יותר לרכוש גרניט פורצלן שהיא אבן שנראית בדיוק כמו העץ הטבעי, וניתן אף לבחור את סוג הגוון: אגוז, פקאן או שקד.
 
חיפויי המטבח
 
ניתן להישאר עם הקיר הלבן, או להתחקות אחר חיפויים שיעצימו את הביטוי העצמי במטבח: חיפויי בריקים, חיפויי אבן ירושלמית מבפנים, ואפילו שימוש באבן ערבית עתיקה כמו החאקי המיתולוגית. עלות החיפויים גבוהה אמנם אך הדבר תורם לשיפור האקוסטיקה והאטם בתוך המטבח, שנשאר יבש רוב הזמן ללא השפעות חיצוניות.
 
שיש העבודה במטבח
 
שיש העבודה יהיה עשוי, לרוב, מקרמיקה. ניתן לבחור להשתמש בשיש אבן קיסר, או להיצמד לדגמי שיש ללא מרקם פסיפס, בצבע אחד חלק, למשל דגמי שיש אוניקס. ישנם דגמי שיש אשר מכילים קונסטרוקציות ציור שלמות ולא רק מרקם פסיפס צבעוני, אולם מומלץ להזמין אותם רק עבור מטבחים גדולים המסוגלים להכיל בצורה ברורה ובולטת את הדקורציות הללו. במטבחים קטנים זה יבלוט מאד ויפספס את המטרה לשמה נרכש. בכל מקרה, עלות השיש נגזרת הן מרמת עמידותו והן מאיכות מראהו החיצוני.